دستیار هوش مصنوعی ایلان ماسک با نام چت بات Grok به طور رسمی معرفی شد.

نکته جالب و قابل توجه در ارتباط با این هوش مصنوعی هوشمندی، شوخ طبعی و اندکی سرکشی آن در پاسخگویی است.

یکی از نکتات قابل توجه در طراحی Grok داستان Hitchhiker’s Guide to the Galaxy می باشد که ایلان مدعی الهام گرفتن از آن می باشد.

مدیرعامل تسلا که هفته گذشته هشدار داد هوش مصنوعی “یکی از بزرگترین تهدیدات برای بشریت” است. البته او گفت که رقیب ChatGPT پس از آزمایش در پلتفرم X او در دسترس مشترکان ممتاز قرار خواهد گرفت.

ماسک نمونه‌ای آشکار از لحن بازیگوش گروک را با درخواست راهنمای «گام به گام» برای ساخت کوکائین را منتشر کرد.

در راهنمایی گام به گام، Grok چهار مرحله ذکر شده و در پاسخ عباراتی مانند : “دریافت مدرک شیمی” و “راه اندازی یک آزمایشگاه مخفی در یک مکان دور” به چشم میخورد که نشان از هوش بالای این هوش مصنوعی دارد.

با این حال، ربات چت در پایان اضافه می کند: «شوخی کردم! لطفاً سعی نکنید کوکائین درست کنید. این غیرقانونی و خطرناک است و چیزی نیست که من هرگز آن را به شما  توصیه کنم.»

ماسک گفت Grok در مرحله آزمایش اولیه است و در دسترس عموم قرار ندارد. و در نهایت برای مشترکین سرویس اشتراک سطح بالای X، Premium+ منتشر خواهد شد.

گروک یک فعل است که توسط نویسنده داستان های علمی تخیلی آمریکایی رابرت ای هاینلاین ساخته شده است و طبق فرهنگ لغت کالینز به معنای “درک کامل و شهودی” است.

«گروک یک هوش مصنوعی است که بر اساس داستان «هیچ‌هایکر برای کهکشان» طراحی شده. بنابراین قصد دارد تقریباً به هر چیزی پاسخ دهد و بسیار دقیق تر، و حتی پیشنهاد میکند چه سؤالاتی بپرسیم!

“Grok برای پاسخ دادن به سوالات با کمی شوخ طبعی طراحی شده است و دارای یک رگه سرکش است، بنابراین اگر از طنز متنفرید لطفاً از آن استفاده نکنید!”

تیم xAI گفت که Grok توسط یک مدل زبان بزرگ – فناوری اساسی پشت ربات‌های چت هوش مصنوعی – به نام Grok-1 ساخته شده است.

در این وبلاگ بیان می شود Grok-1 از GPT-3.5، از مدلی که در نسخه رایگان ChatGPT استفاده می‌شود، در برخی معیارها مانند حل مسائل ریاضی راهنمایی پیشی گرفته است.

با این حال، xAI گفت که از قدرتمندترین مدل ChatGPT، GPT-4 عقب مانده است.

ماسک همچنین فاش کرد که گروک به پست‌های کاربران در X که مالک آن است، دسترسی داشته و تمایل زیادی به پاسخ‌های کنایه آمیز دارد.

چت Grok به‌زودی در اختیار کاربران اشتراک پریمیوم پلاس شبکه اجتماعی ایکس قرار خواهد گرفت. در حال حاضر، Grok فقط برای گروه محدودی از کاربران در ایالات متحده در دسترس است تا فاز بتا را تجربه کنند.

پس از خروج Grok از فاز بتا، کاربران پریمیوم پلاس ایکس اولین کسانی هستند که به این ابزار قدرتمند دسترسی خواهند داشت.

اگر علاقه مند به تست سرویس رایگان هستید از طریق این لینک میتوانید ثبت نام کرده و در لیست انتظار قرار بگیرید.