آشنایی با معاملات مارجین

 

معاملات مارجین یکی از روش‌های معامله است که در آن معامله‌گر از طریق دریافت وام از یک شخص ثالث اقدام به خرید یا فروش می‌کند. معاملات مارجین با استفاده از اهرم، می‌تواند از لحاظ تئوری سود بسیاری داشته باشد و همچنین ممکن است نقطه مقابل آن نیز رخ دهد که سرمایه‌ای بیش از حد انتظارتان را از دست بدهید.

 

معاملات مارجین در ارزهای دیجیتال، تفاوت عمده‌ای با معاملات مارجین مربوط به اوراق بهادار سنتی‌تر مانند سهام و اوراق قرضه ندارد.

ایده اصلی این است که شما سرمایه اولیه خود را توسط قرض گرفتن پول و استفاده از اهرم، افزایش می‌دهید. این مسئله معمولا توسط یک نسبت، بیان می‌شود. در این مقاله از وبلاگ صرافی ارز دیجیتال کوینینو سعی کردیم به بررسی معاملات مارجین، نحوه کار آن، مزایا و معایب، پوزیشن‌های فروش، اهرم یا لورج در ارز دیجیتال، بپردازیم.

 

مارجین چیست؟

 

در امور مالی، مارجین وثیقه‌ای است که سرمایه‌گذار باید نزد کارگزار یا صرافی برای پوشش ریسک اعتباری که دارنده برای کارگزار یا صرافی ایجاد می‌کند، سپرده‌گذاری کند. سرمایه‌گذار می‌تواند ریسک اعتباری ایجاد کند که از کارگزار برای خرید ابزارهای مالی وام بگیرد، ابزارهای مالی را برای فروش کوتاه‌مدت یا منعقد کردن یک قرارداد مشتقه بگیرد.

 

مارجین، تفاوت بین قیمت فروش یک محصول یا خدمات و هزینه تولید یا نسبت سود به درآمد است. مارجین همچنین می‌تواند به بخشی از نرخ بهره وام مسکن با نرخ قابل تنظیم اشاره کند.

 

خرید با مارجین زمانی رخ می‌دهد که سرمایه‌گذار پول مورد نیاز برای خرید یک دارایی را با قرض‌گرفتن مبالغی از بانک یا کارگزار عامل خود بدست بیاورد و اشاره به پرداخت اولیه‌ای دارد که به کارگزار جهت خرید دارایی انجام شده است. برای مثال، ۱۰ درصد از مبلغ پیش‌پرداخت و ۹۰ درصد هزینه خرید نیز توسط کارگزار تامین می‌شود. سرمایه‌گذاران از اوراق بهادار در حساب کارگزاری خود به‌عنوان نوعی وثیقه استفاده می‌کنند.

 

قدرت خریدی که یک سرمایه‌گذار در حساب کارگزاری‌ خود دارد بازتابی از مجموعه اندازه پرداخت‌های دلاری‌ است که او می‌تواند بدون هیچ ظرفیت مارجینی انجام دهد. معامله‌گرانی که بر روی کاهش قیمت سهام معامله می‌کنند از مارجین جهت انجام معاملات خود بهره می‌برند.

 

استفاده از مارجین برای خرید اوراق بهادار عملا مانند استفاده از پول نقد جاری یا اوراق بهادار موجود در حساب خود به عنوان وثیقه برای وام است. وام دارای وثیقه با نرخ بهره دوره‌ای است که باید پرداخت شود. سرمایه‌گذار از پول قرض گرفته شده استفاده می‌کند و در نتیجه هم ضرر و هم سود آن بیشتر می‌شود.

 

سرمایه‌گذاری مارجین می‌تواند در مواردی سودمند باشد که سرمایه‌گذار پیش‌بینی می‌کند نرخ بازده سرمایه‌گذاری بالاتری نسبت به سود وام می‌پردازد. به عنوان مثال، اگر برای مارجین مورد نیاز اولیه، ۶۰ درصد برای حساب مارجین خود دارید و می‌خواهید ۱۰ هزار دلار اوراق بهادار خریداری کنید، مارجین شما ۶ هزار دلار خواهد بود و می‌توانید بقیه را از کارگزار، وام بگیرید.

 

نکات کلیدی:

 • خرید با مارجین بدین معنی است که شما در حال سرمایه‌گذاری با پولی هستید که از بانک یا کارگزاری خود قرض گرفته‌اید.
 • خرید با مارجین در شدت بخشیدن به هر دو حالت سود و زیان معامله مؤثر است.
 • اگر موجودی حساب شما به زیر سطح مارجین حسابتان برسد، کارگزار شما می‌تواند تمام یا بخشی از پورتفوی شما را بفروشد تا حساب شما را از ضرر خارج کند.
 • حساب مارجین یک حساب استاندارد است که در آن سرمایه‌گذار مجاز است از پول نقد یا اوراق جاری موجود در حساب خود به عنوان وثیقه برای وام استفاده کند.
 • مارجین به میزان حقوق صاحبان سرمایه در حساب کارگزاری خود اشاره دارد.

 

مفهوم معاملات مارجین در ارز دیجیتال

 

معامله مارجین به معنای وام گرفتن از شرکت کارگزاری و استفاده از آن پول برای خرید سهام است. به زبان ساده تر، شما وام می‌گیرید و با استفاده از آن پول، سهام می‌خرید و وام را معمولا به همراه بهره آن در تاریخ دیگری پرداخت می‌کنید.

 

معاملات مارجین به معاملاتی گفته می‌شود که در آن معامله‌گر یا تریدر می‌تواند علاوه بر سرمایه اولیه خود، وجوه بیشتری را اخذ کرده و معامله با حجم بزرگ‌تری را باز کند. برای مثال، اگر شما در مقام یک تریدر، دارای سرمایه اولیه ۵۰ دلاری برای باز کردن یک پوزیشن معاملاتی باشید، می‌توانید با استفاده از معاملات مارجین از اهرم‌های ۲X، ۵X، ۱۰X و غیره بسته به نوع پلتفرم معاملاتی خود استفاده کنید. اگر شما اهرم ۲x را انتخاب کنید، به این معناست که در برابر هر یک دلار خود می‌توانید ۱ دلار دیگر اهرم دریافت نمایید. مقدار اهرم در بازارهای مختلف از مقدار۱:۲ (یک به دو) شروع می‌شود.

 

در صرافی‌های ارز دیجیتال، معاملات مارجین برای خرید توکن و کوین‌های بیشتری از این بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. وام‌دهنده یا ارائه‌کننده اهرم در بازار ارزهای دیجیتال معمولا خود صرافی‌ها هستند. وقتی در مارکت ارزهای دیجیتال، معاملات مارجین شروع می‌شود، تریدر باید مقداری از ارزش سفارش خود را در صرافی به عنوان وثیقه بگذارد. این مورد به آن دلیل لحاظ می‌شود تا صرافی در دادن اهرم به کاربران دچار زیان نشود. اما استفاده از معاملات مارجین ارز دیجیتال هم شرایط خاصی دارد.

 

خرید با حاشیه در مقایسه با استفاده از پول نقد جذابیت جدی دارد، اما درک این نکته مهم است که با پتانسیل بازده بالاتر، ریسک بیشتری نیز وجود دارد. معامله مارجین نوعی اهرم است که سرمایه‌گذاران از آن برای افزایش بازده خود استفاده می‌کنند. با این حال، اگر سرمایه‌گذاری طبق برنامه‌ریزی پیش نرود، به این معنی است که زیان‌ها نیز می‌توانند بزرگ‌تر شوند.

 

از معاملات مارجین می‌توان برای باز کردن پوزیشن‌های خرید (Long Position) و فروش (Short Position) استفاده کرد. پوزیشن خرید منعکس‌کننده این فرض است که قیمت دارایی بالا خواهد رفت، در حالی که پوزیشن فروش، عکس آن است. در حالی که پوزیشن مارجین، باز است، دارایی‌های معامله‌گر به عنوان وثیقه برای سرمایه قرض گرفته‌شده عمل می‌کنند. درک این موضوع برای معامله‌گران ضروری است. زیرا اکثر کارگزاری‌ها این حق را برای خود دارند که در صورت حرکت بازار بر خلاف پوزیشن آن‌ها، این دارایی‌ها را مجبور به فروش کنند.

 

به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر یک پوزیشن اهرمی لانگ، باز کند، زمانی که قیمت به طور قابل‌توجهی کاهش یابد، مارجین می‌تواند فراخوانی شود. فراخوانی مارجین زمانی اتفاق می‌افتد که یک معامله‌گر باید وجوه بیشتری را به حساب مارجین خود واریز کند تا به حداقل نیاز معاملاتی مارجین برسد.

 

اگر معامله‌گر نتواند این کار را انجام دهد، دارایی‌های آن‌ها به طور خودکار برای پوشش زیان خود به حساب صرافی واریز می‌شود که در اصطلاح به آن لیکویید شدن می‌گویند. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش کل تمام دارایی‌ها در یک حساب مارجین کمتر از حد نیاز کل آن صرافی یا کارگزار باشد.

 

نکات کلیدی:

 • معاملات مارجین عمل وام گرفتن از کارگزار شما برای خرید سهام، اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار است.
 • معاملات مارجین به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر از حد معمول سرمایه‌گذاری کنید یا در بین تعداد زیادی از سرمایه‌گذاری‌ها تنوع ایجاد کنید.
 • معاملات مارجین سود سرمایه‌گذاری و همچنین ضرر را افزایش می‌دهد و این استراتژی نسبت به سرمایه‌گذاری با پول نقد از ریسک بالایی برخوردار است.

 

انواع معاملات مارجین

 

معمولا در صرافی‌ها دو حالت برای انجام مارجین تریدینگ وجود دارد، پوزیشن خرید استقراضی (Long position) و پوزیشن فروش استقراضی (Short position) در حالت لانگ یا همان خرید استقراضی، فرض بر این است که با افرایش قیمت دارایی، معامله‌گر سود کسب می‌کند، می‌توان گفت که این حالت همان حالت معمول، خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا است.

در صورتی که در پوزیشن فروش، تریدر زمانی به سود خواهد رسید که قیمت‌ها کاهش یابد. یعنی تریدر رمزارزی را می‌فروشد که فعلا مالک آن نیست.

 

معاملات مارجین چیست؟

 

معاملات مارجین

 

معامله‌گران فقط بخشی از قیمت دارایی را پرداخت می‌کنند که به آن مارجین می‌گویند. آن‌ها مانده قیمت دارایی را از یک کارگزار وام می‌گیرند. دارایی که تریدر خریداری کرده سپس به عنوان وثیقه وام عمل می‌کند. سرمایه‌گذار که دارایی خود را با مارجین خریداری می‌کند باید یک حساب مارجین نزد کارگزار خود ایجاد کند که به وی اجازه می‌دهد بدون پرداخت ارزش کامل برای هر معامله، از کارگزار خود وام دریافت کند.

 

طبق مقررات فدرال رزرو، شرط اولیه مارجین به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا ۵۰ درصد قیمت خرید دارایی خریداری‌شده در مارجین را وام بگیرند. مبلغ واقعی به نیاز کارگزار بستگی دارد و برخی از کارگزاران ممکن است نیاز به تریدر بیش از ۵۰ درصد سپرده داشته باشند.

 

در معاملات آتی و فارکس، مارجین از ۱ تا ۵ درصد از ارزش قرارداد معامله‌شده، پایین‌تر است. مارجین در قراردادهای آتی به طور معمول ۳ تا ۱۲ درصد در هر قرارداد است. اگر بازار به نفع معامله‌گر حرکت کند، این اهرم، تریدر را قادر می‌سازد تا سودهای قابل‌توجهی را حتی در تغییرات جزئی قیمت بدست آورد.

با این حال، اگر بازار بر خلاف پوزیشن معامله‌گر حرکت کند، تغییر قیمت متوسط ​​که توسط اهرم استفاده شده تقویت می‌شود، می‌تواند زیان بیشتری نسبت به سپرده مارجین تریدر داشته باشد.

 

منظور از مارجین‌ کال Margin Call چیست؟

 

مارجین کال زمانی اتفاق می‌افتد که شخص در آستانه از دست دادن تمام سرمایه خود در مورد ارز مورد نظر باشد و اخطار کسری موجودی می‌گیرد. در این شرایط یا باید حساب خود را شارژ کند یا دارایی مربوطه را بلافاصله بفروشد تا متحمل ضرر بیشتر نشود.

 

مارجین کال از تریدرها می‌خواهد پول بیشتری به حساب معاملاتی خود اضافه کنند یا برخی از پوزیشن‌های معاملاتی خود را ببندند تا مارجین بیشتری برای معامله داشته باشند. برای درک بهتر این مفهوم نیاز به بررسی مفهوم مارجین است.

 

مارجین در واقع سرمایه واقعی کاربر است که برای تضمین معاملات استفاده می‌‌شود. زمانی که از اهرم در معاملات استفاده می‌شود، تریدرها با مبلغ بیشتری از سرمایه اصلی خود وارد معاملات می‌شوند اما این به این معنی نیست که میزان ضرر آن‌ها می‌تواند بیشتر از پول اصلی آن‌ها باشد. مارجین در واقع به مقدار پولی گفته می‌شود که تریدر باید در حساب معاملاتی خود داشته باشد تا بتواند ضررهای محتمل را جبران کند.

 

هر چه اهرم استفاده شده توسط یک معامله‌گر بیشتر باشد، میزان مارجین درگیر در معامله برای آن کمتر است اما در مقابل ریسک معامله بیشتر و احتمال مارجین کالشدن معامله بالا است. زمانی که بازار در جهت خلاف روند معامله یک تریدر حرکت می‌کند، مارجین کاربر کاهش می‌یابد. زمانی که مقدار مارجین به درصد تعیین‌شده برای مارجین کال برسد، پیام مارجین کال از طرف کارگزاری به تریدر ارسال خواهد شد. بنابراین، مارجین کالیک هشدار برای معامله‌گر است تا متوجه در ضرر بودن پوزیشن‌های معاملاتی خود باشد.

 

چگونه از مارجین کال جلوگیری کنیم؟

 

از اهرم یا لورج به عنوان یک شمشیر دو‌لبه یاد می‌شود. این اصطلاح به این معنی است که هرچه اهرمی که برای نگه داشتن یک معامله از آن استفاده می‌کنید بزرگتر از چندین برابر موجودی حسابتان باشد، به همان نسبت به مارجین قابل استفاده کمتری دسترسی خواهید داشت که ضررها را در خود جای دهد.

وقتی که یک معامله بیش از حد اهرم شده بر علیه شما حرکت کند این شمشیر شکاف عمیق‌تری وارد خواهد کرد زیرا به سرعت حسابتان تخلیه‌ شده و زمانی که مارجین قابل استفاده به صفر درصد برسد مارجین کال دریافت می‌کنید.

 

مارجین کال وضعیتی پرریسک و خطرناک برای معامله‌گران به شمار می‌رود. بنابراین، تریدرها و معامله‌گران به دنبال این هستند که ریسک مارجین کال شدن خود را کاهش دهند.

برای رسیدن به این هدف نیاز است که کاربران در حساب معاملاتی خود شرایط خاصی را زیر نظر داشته باشند.

 

موارد زیر از ترفندهای مناسب برای دور ماندن از مارجین کال هستند:

 • از اهرم‌های بالا استفاده نکنید. هر چقدر اهرم معاملات شما افزایش یابد امکان مارجین کال شدن نیز افزایش می‌یابد زیرا با کمترین تغییر قیمت در جهت خلاف روند معامله شما، مارجین شما از بین می‌رود.
 • از تکنیک‌های مدیریت سرمایه بهره بگیرید.
 • استفاده از حد ضرر می‌تواند روش مناسبی برای جلوگیری از ضررهای بزرگ و رسیدن به مرحله مارجین کال باشد.
 • از تمام مارجین موجود در حساب برای انجام معاملات استفاده نکنید. همیشه بین ۱ تا ۲ درصد از حساب معاملاتی خود را برای یک پوزیشن معاملاتی استفاده کنید و سعی کنید بیش از ۵ درصد دارایی به صورت همزمان درگیر معاملات نشود.
 • حجم معاملات خود را با تکنیک‌های مدیریت سرمایه تنظیم کنید.

 

اهرم یا لوریج در معاملات مارجین

 

ارشمیدس Archimedes ریاضی‌دان بزرگ نابغه‌ای بود که قوانین اهرم‌ها(لوریج) را کشف کرد. ما با کمک اهرم یا همان لوریج می‌توانیم جسمی بسیار سنگین‌تر از توان خود را به راحتی بلند کنیم. در بازارهای مالی نیز لوریج این امکان را به ما می‌دهند تا با سرمایه اندک، دست به معاملات بزرگ‌تر بزنیم و در نتیجه چندین برابر سود کنیم.

 

لوریج در معاملات مارجین با نسبت‌های ۱:۲، ۱:۵، ۱:۱۰، ۱:۲۵، ۱:۵۰و ۱:۱۰۰ به ما کمک می‌کند تا سود سرمایه‌گذاری خود را چندین برابر کنیم. حتی در بعضی از صرافی‌ها امکان استفاده از اهرم‌های ۱:۱۰۰۰ نیز وجود دارد که می‌تواند سود ۱۰۰۰ برابری را برای ما به همراه داشته باشد.

 

اما نکته مهم اینجا است که همانطور که با استفاده از لوریج سود معاملات چندین برابر می‌شود، در صورت پیش‌بینی اشتباه نیز ممکن است چندین برابر ضرر کنیم. حتی خطر لیکویید شدن یا از دست رفتن تمام سرمایه نیز وجود دارد. بنابراین این معاملات مارجین ریسک بسیار بیشتری نسبت به معاملات معمولی دارند.