از توکن سوزی چه میدانید؟

توکن سوزی چیست؟

حفظ ارزش دارایی می تواند مانعی دشوار برای غلبه بر آن باشد. وقتی صحبت از ارز دیجیتال به میان می‌آید، بسیاری از مردم نگران تعداد بالای کوین های در گردش و توانایی تولید کوین ها با نرخ سریع هستند. این باعث شده است که چندین ارز دیجیتال راه‌های خلاقانه‌ای برای تشویق سرمایه‌گذاران و کمک به حفظ ارزش کوین های خود بیابند.

توکن سوزی روشی محبوب برای افزایش ارزش یک کوین یا توکن است. سوزاندن توکن، کوین ها را از گردش خارج می کند و به طور دائم عرضه کلی ارز دیجیتال را کاهش می دهد. این امر به کمیاب شدن آن و افزایش ارزش هر کوین باقی مانده کمک می کند، که در مورد کوین هایی که سرعت استخراج بالایی دارند بسیار مهم است.

در ادامه با کوینینو همراه شوید تا مفهوم توکن سوزی را برایتان شرح دهیم.

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی به معنای حذف توکن ها از عرضه کلی یک ارز دیجیتال است. این امر معمولا شامل ارسال کوین ها یا توکن ها به یک کیف پول بدون پسورد شناخته شده است. این کیف پول فقط می تواند دارایی ها را دریافت کند و دسترسی برداشت ندارد، بنابراین به طور موثر آنها را غیر قابل دسترس می کند.

رسانه های اجتماعی

در حالی که سوزاندن بخش کوچکی از کوین ها و یا توکن ها می تواند به حفظ ارزش یک ارز دیجیتال کمک کند، فرآیند توکن سوزی اغلب یک تلاش جامعه آن رمز ارز است. گاهی اوقات، دارندگان قابل توجه ارزهای دیجیتال یا افرادی که در رسانه های اجتماعی فالوور زیادی دارند، باعث انجام این پروسه می شوند. هنگامی که همه تعداد کمی از دارایی های خود را به طور همزمان می سوزانند، می تواند تفاوت قابل توجهی در تعداد کلی کوین های در گردش – و بنابراین، افزایش در ارزش آن کوین ایجاد کند.

موارد دیگر

در موارد دیگر، سوزاندن توکن به طور پیوسته در طول زمان اتفاق می‌افتد. بسیاری از کاربران حتی متوجه آن هم نمی شوند. به عنوان مثال، اتریوم در طول هر تراکنش درصد کمی از اتر را می سوزاند. که در طول زمان میتواند افزایش یابد، که می تواند باعث شود ارزش کوین به طور پیوسته با کاهش عرضه افزایش یابد.

 

توکن سوزی چگونه عمل میکند؟

چند راه مختلف برای سوزاندن توکن ها وجود دارد که رایج ترین آنها ارسال یکطرفه توکن ها به کیف پول برای از بین رفتن است. از نظر فنی، تنها کاری که کاربر برای سوزاندن کوین ها باید انجام دهد، ارسال آنها به کیف پولی با آدرس نامعتبر است. با این حال، اکثر ارزهای دیجیتال دستورالعمل ها و فرآیندهای خاصی برای سوزاندن توکن ها دارند.

برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال سیستم های حقوقی خود را ایجاد می کنند. به عنوان مثال، در آوریل 2022، Shiba Inu یک پورتکل با کاربری آسان منتشر کرد. Shiba Inu با همکاری با توسعه دهندگان Ryoshis Vision قادر است به هر کسی که از این پورتکل برای از بین بردن توکن های SHIB استفاده می کند، جوایزی ارائه دهد.

روشهای دیگر

سایر ارزهای دیجیتال از یک تابع توکن سوزی برای از بین بردن دارایی ها استفاده می کنند. بایننس کوین یک پروتکل دارد که هر دارنده ارز دیجیتال می تواند آن را اجرا کند، به سادگی با بیان اینکه چه تعداد کوین در ولت خود می خواهند بسوزانند کنند. قراردادهای هوشمند ابتدا بررسی می کنند که آیا دارنده موجودی میزان کوینی را که میخواهد بسوزاند در ولت خود دارد یا خیر. و سپس آنها را کم می کنند. سپس بایننس کوین به طور خودکار تعداد کل کوین های در گردش را به روز می کند و میزان کوینهای سوزانده شده را کسر میکند.

به خاطر داشته باشید که هر کوین سوزانده شده برای همیشه از حساب شما حذف می شود و هیچ راهی برای بازگرداندن آنها وجود ندارد. قبل از اجرای پروتکل یا ارسال کوین ها به یک آدرس پوچ، دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام مقادیر و اطلاعاتی که مشخص کرده‌اید صحیح است.

در موارد دیگر، فرآیند سوزاندن توکن به صورت خودکار انجام می شود. به عنوان مثال، برخی از شبکه ها بخش کوچکی از عرضه را در حین استخراج یا به عنوان کارمزد تراکنش می سوزانند.

کاربردهای سوزاندن توکن

(از توکن سوزی چه میدانید؟) دلایل مختلفی وجود دارد که دارندگان ارزهای دیجیتال، کوین و توکن ها را می سوزانند. همانطور که فناوری همچنان در حال گسترش است، مردم راه های خلاقانه تری برای استفاده از توکن سوزی پیدا می کنند. در ادامه به چند نمونه از نحوه استفاده از توکن سوزی ها اشاره میکنیم.

اثبات توکن سوزی (Proof of Burnning)

اثبات توکن سوزی (PoB) یک مکانیسم توافقی است که یک تراکنش را تأیید می کند. این الگوریتم ماینرها را قادر می سازد تا به طور موثر کوین ها را بدون اتلاف انرژی بسوزانند. در صورت نیاز می توان PoB را با استفاده از کاوشگر بلاک چین تأیید کرد.

PoB چندین کاربرد عملی دارد. در درجه اول برای جلوگیری از تقلب با تأیید خودکار هر تراکنش استفاده می شود. همچنین توانایی ماینرها برای استخراج کوین های جدید را حفظ می کند، زیرا چندین ارز رمزنگاری شده از ماینرها نیاز دارند که ابتدا کوین ها را بسوزانند تا بلاک های جدید استخراج کنند.

افزایش ارزش

یکی از مزایای اصلی سوزاندن توکن تأثیری است که می تواند بر ارزش ارز دیجیتال داشته باشد. به دلایل متعدد، میانگین قیمت هر کوین می تواند پس از یک دور توکن سوزی به میزان زیادی افزایش یابد. هدف سوزاندن توکن کاهش عرضه کلی یک ارز دیجیتال و در نتیجه افزایش تقاضا است. در تئوری، اگر تقاضا زیاد و عرضه کم باشد، قیمت افزایش خواهد یافت.

یکی دیگر از دلایل بالقوه افزایش قیمت یک کوین پس از سوزانده شدن، تبلیغات است. بسیاری از توکن سوزیهای بزرگ مبتنی بر جامعه آن ارز هستند. در برخی موارد، این آتش بازیها از طریق رسانه های اجتماعی هماهنگ می شوند. در مواقع دیگر، یک سرمایه گذار عمداً بخش بزرگی از توکن های در گردش را می سوزاند و در مورد آن در رسانه های اجتماعی پست می کند. که می تواند به افزایش آگاهی در مورد آن ارز دیجیتال، افزایش بیشتر تقاضا و افزایش قیمت هر توکن کمک کند.

اینکه قیمت هر توکن با هر بار سوزاندن چه مدت و چقدر افزایش می یابد، موضوعی است که مورد بحث است.

ارتقای تعادل استخراج

کارآمد نگه داشتن یک شبکه می تواند دشوار باشد. هر بار که یک توکن جدید ایجاد می شود، سرعت استخراج کاهش می یابد. که به بسیاری از ماینرهای اولیه نسبت به کاربران جدید دستمزد ناعادلانه ای پرداخت میکند. سوزاندن توکن به ماینرها این حق را می دهد که توکن های جدید استخراج کنند. به جای سوزاندن یک توکن هنگام شروع استخراج، فرآیند گسترده تر و در نتیجه متناسب تر می شود.

در برخی موارد، ماینرها نیازی به سوزاندن همان توکنی که استخراج می کنند ندارند. از آنجایی که اثبات سوزاندن توکن قابل تنظیم است، شبکه ها می توانند پاداش های مختلفی را به ماینرها ارائه دهند. این فعالیت به عنوان مشوق سالم ماندن شبکه محسوب میشود.

جوانب مثبت سوزاندن توکن

مردم هرگز نمی خواهند دارایی هایی را بدون هدف نابود کنند. در حالی که ممکن است از بین بردن کوین ها و توکن ها معکوس به نظر برسد، دلایل متعددی وجود دارد که کاربران دارایی خود را می سوزانند. جدا از به دست آوردن حقوق استخراج برای استخراج بلوک های جدید، سوزاندن توکن می تواند (همانطور که گفته شد) به حفظ ارزش دارایی کمک کند.

حفظ ارزش کوین برای سرمایه گذاران

هدف از سوزاندن توکن تثبیت قیمت ها و افزایش اعتماد سرمایه گذاران است. هنگامی که تقاضا در سطح ثابتی باقی می ماند، کاهش عرضه کلی در دسترس یک کوین می تواند به قیمت های بالاتر منجر شود. با سوزاندن ارزهای دیجیتال به طور منظم یا با هر تراکنش، بسیاری از آلتکوین ها می توانند به طور پیوسته تقاضا را در طول زمان افزایش دهند.

تقویت جوامع (کامیونیتی) کریپتوکارنسی

در پشت برخی از محبوب ترین آلتکوین ها، جوامع (کامیونیتی) بزرگی قرار دارند. پروژه‌های موفق بلاک چین معمولاً دارای چندین نفر هستند که آنها را به پیش می‌برند و سرمایه‌گذاران متعددی فعالانه از آنها استفاده می‌کنند. ابتکارات توکن سوزی مبتنی بر کامیونیتی می تواند دیگران را برای سرمایه گذاری یا مشارکت در یک پروژه ترغیب کند.

معایب توکن سوزی

قبل از شروع سوزاندن توکن های خود، چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اگر برای به دست آوردن حقوق ماینینگ کوین نمی سوزانید، باید به این فکر کنید که سوزاندن توکن چگونه بر سبد سهام شما تأثیر می گذارد. اگر سوزاندن توکن خودکار است، در نظر بگیرید که چند بار با استفاده از ارز دیجیتال تراکنش انجام می دهید. نحوه مدیریت یک ارز دیجیتال با سوزاندن توکن نیز می تواند بر روی کوین هایی که برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید تأثیر بگذارد.

از دست دادن دائمی دارایی ها

برای سوزاندن توکن ها (از ، ابتدا باید توکن داشته باشید. هنگامی که سوزاندن توکن کامل شد، توکن ها برای همیشه از کیف پول شما حذف می شوند. این بدان معناست که شما دیگر مالک آن دارایی ها نیستید، حتی اگر قیمت هر توکن پس از آن افزایش پیدا کند. ارزش برخی از کوینها ممکن است زیر یک سنت باشد که این امر می‌تواند بعداً منجر به پشیمانی شود، به خصوص اگر هزاران کوین را در یک زمان بسوزانید.

قبل از سوزاندن توکن ها، ارزش فعلی و مورد انتظار ارز دیجیتال را در نظر بگیرید. تمام عواملی که بر قیمت کوینها تاثیر دارند را شناسایی کنید. سپس، با دقت به این فکر کنید که چه مقدار توکن می خواهید بسوزانید. به یاد داشته باشید: پس از تکمیل تراکنش نمی توانید آن را لغو کنید.

برای تأثیرگذاری به مقادیر زیادی نیاز است
یکی از بزرگترین معایب سوزاندن توکن این است که مقادیر کم تاثیر زیادی بر قیمت نخواهد داشت. به عنوان مثال، در حال حاضر ۴۸۷ تریلیون کوین شیبا اینو (SHIB) در گردش است. سوزاندن چند هزار SHIB تفاوتی در عرضه کلی ایجاد نمی کند. با این حال، بیش از ۲۶۳ میلیارد SHIB از اکتبر ۲۰۲۱ توسط کامیونیتی سوزانده شده است که تقریباً ۰.۰۵٪ از کل عرضه در گردش است.

نمونه هایی از توکن سوزی ها

هر ارز دیجیتال را می توان سوزاند. به عنوان مثال، حدود 4 میلیون بیت کوین در طول سال ها سوزانده یا از دست رفته است. سایر ارزهای رمزپایه سوزاندن منظم توکن را در استراتژی های خود تطبیق داده اند. برخی از نمونه های اصلی عبارتند از اتریوم، شیبا اینو و بایننس کوین.

اتریوم

توکن سوزی اتریوم

در سال ۲۰۲۱، اتریوم (ETH) ارتقاء EIP-1159 را معرفی کرد که مدل کارمزد را بازسازی کرد و شروع به سوزاندن اتر با هر تراکنش کرد. مقدار اتر سوزانده شده بر اساس تقاضا برای ایجاد فضای بلوک سازی در نوسان بود. بیش از ۲ میلیون اتر با استفاده از این روش کنترل شده و ثابت سوزانده شده است و این تعداد همچنان هر روز افزایش می یابد. در حالی که اتریوم 2.0 هنوز در حال توسعه است، انتظار می‌رود این ارتقا تعداد کوین های سوزانده شده در هر تراکنش را افزایش دهد.

شیبا اینو

توکن سوزی شیبا اینو

شیبا اینو (SHIB) اغلب در سرفصل‌های شروع توکن سوزیهای بزرگ قرار دارد. یکی از روش‌هایی که سرمایه‌گذاران را تشویق به سوزاندن توکن ها می‌کند، از طریق پورتال رایت است که در آپریل ۲۰۲۲ معرفی شد. با این حال، شیبا اینو خیلی قبل از آن شروع به ایجاد سرفصل برای سوزاندن توکن کرد. حدود یک سال پس از عرضه توکن، توسعه دهندگان توکن ها 50 درصد از کل عرضه SHIB را به ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم فرستادند. در پاسخ، بوترین بیش از ۴۰۰ تریلیون SHIB را سوزاند و کمک مالی قابل توجهی به امور خیریه کرد.

بایننس کوین

توکن سوزی بایننس کوین

 

بایننس کوین (BNB) به دلیل توکن سوزی خودکار خود معروف است. این استراتژی به طور خودکار تعداد کل کوین های در گردش را در هر سه ماهه کاهش می دهد. اولین توکن سوزی خودکار BNB در اکتبر ۲۰۱۷ بود که ۰.۴۹٪ از کل عرضه از بین رفت. از آنجایی که رویداد توکن سوزی خودکار است و بر اساس قیمت و تعداد بلوک‌های جدید ایجاد شده در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است، سرمایه‌گذاران نیازی به نگرانی در مورد سوزاندن بخش زیادی از عرضه ندارند.

علاوه بر سوزاندن خودکار، بایننس کوین بخشی از هزینه های گاز مربوط به هر تراکنش را در زنجیره هوشمند بایننس می سوزاند.

آیا توکن سوزی ضروری است؟

(از توکن سوزی چه میدانید؟) توکن سوزی، برای عملکرد یک ارز دیجیتال ضروری نیست. با این حال، همانطور که در بالا توضیح داده شد، سوزاندن منظم توکن ها برای یک شبکه مفید است. سرمایه‌گذاران ممکن است روی تأثیری که سوزاندن توکن ها می‌تواند بر ارزش یک توکن داشته باشد تمرکز کنند، و استخراج‌کنندگان ممکن است سوزاندن کوین را برای استخراج مؤثر توکن‌های جدید در یک شبکه ضروری بدانند.

سخن پایانی

در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که سوزاندن توکن قیمت یک ارز دیجیتال را افزایش دهد، اما می تواند ابزار مفیدی برای کمک به حفظ ارزش و تشویق سرمایه گذاران باشد. اگر تصمیم به سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال دارید، استراتژی رایت آن را بررسی کنید تا ببینید آیا با اهداف شما مطابقت دارد یا خیر. چه قصد دارید کوین ها را به صورت دستی بسوزانید یا از کوینی استفاده کنید که به طور خودکار بخش‌هایی از عرضه خود را می‌سوزاند، مطمئن شوید که همیشه ایده روشنی از آنچه در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید دارید.

 

ترجمه اختصاصی از کوینینو

منبع